menu

Academic Registry and Council Secretariat

Governance menu

Council membership

Register of Disclosable Interests [PDF 814KB]

 

CHAIR:    Lord Clement-Jones CBE
EX OFFICIO MEMBERS  
The Principal: Professor Colin Bailey
The President of the Students’ Union 2017-18: Yasir Yeahia
NOMINEES OF THE PRINCIPAL   
Period of tenure: 4 years   Tenure Ends
Professor Bill Spence 10 October 2020†
Professor Steve Thornton 16 February 2020†
ELECTED MEMBERS [STAFF]  
Period of tenure: 4 years  
4 persons elected by the academic staff of QMUL, one from each Faculty and one from all academic staff: 
Professor Richard Ashcroft 30 September 2018†
Dr Darryn Mitussis 30 September 2021†
Dr Mangala Patel 30 September 2021
Professor Wen Wang 30 September 2021
One person elected by staff other than academic staff from amongst their number: 
Sarah Cowls 01 September 2020†
EXTERNAL MEMBERS  
Period of tenure:  4 years  
12 persons, comprising a majority of the Council membership, who are neither staff nor students of QMUL, co-opted by the Council: 
Kath Barrow 31 December 2020
Dr Veronique Bouchet 31 December 2019
Monica Chadha (Vice-Chair) 05 February 2020†
Lord Clement-Jones CBE (Chair) 30 April 2021†
Stella Hall 06 July 2019†
Bushra Nasir 31 August 2017†
Celia Gough (nominee of the Drapers' Company) 01 September 2020†
Luke Savage (nominee of the Drapers' Company) 31 January 2018†
David Willis 31 December 2017†
John Yard 31 August 2018
Vacancy  
Vacancy  
IN ATTENDANCE  
Secretary to Council: Jonathan Morgan
Assistant Secretary to Council: Sian Marshall
Governance Officer Nadine Lewycky 

 † indicates provision for renewal of term of office for one further period of four years following the end of the current tenure.

Return to top